Skip to content

Faculty and Staff

Click on name to send an email to that person.

PRINCIPAL

                         Laura Williams                                        

(386) 647-4501

ASSISTANT PRINCIPAL

                         Hunter Abercrombie                            

(386) 647-4502

DEAN

                         Kim Boatright                        

(386) 647-4503

DEAN 

                         Alan Bonds                                               

(386) 647-4509

 

 

SCHOOL NURSE - RN

                         Goldie Fralick                                              

(386) 647-4513

LPN

                         Connie Hicks                                              

(386) 647-4513

 

 

 BOOKKEEPER

                         Lorie Norris               

(386) 647-4504

RECEPTIONIST

                         Carla Williams                                            

(386) 647-4500

REGISTRAR

                         Linda Strait                             

(386) 647-4506

PRINCIPAL/DEAN SECRETARY 
 

                         Kathy Shea                                    

(386) 647-4511

ATHLETIC DIRECTOR

                         Andrew Chapman

(904) 383-9022

 

 

GUIDANCE COUNSELOR 

                         Kim Cohen

(386) 647-4533

GUIDANCE COUNSELOR 

                          Shawn Herring                                    

(386) 647-4507

 

 

RESOURCE OFFICER

                         Jacob Williamson                                               

(386) 647-4516

 

 

CAFETERIA MANAGER

                         Pamela Carver 

(386) 647-4510

 

 

6th Grade

TEAM MANATEES

                         Mandy Hurst                             

Math

                         Heather Dean                             

Science

                         Darace Hahn                   

Language Arts

                         Lawanna Zimmermann

Social Studies

 

 

6th Grade

TEAM SHARKS

                         Mindy Ahrens                            

Math

                         Jayvis Ward                                

Science

                         Logan  Hurst 

Language Arts

                         Lesley Fry                  

Social Studies

 

 

6th Grade

TEAM STINGRAY

                         JoAnn Wimberly                                

Math

                         Susan Ratliff                                   

Science

                         Meri Harrell                                     

Language Arts

                         Wayne Hutchinson                                  

Social Studies

                        Christina Herrington

ESE

                        Jackie Wiggins

ESE Paraprofessional

  

7th Grade

TEAM BEARS

                         Danielle Ovando                                             

Math

                         Deanna Burkett                                

Science

                         Samantha Land                       

Language Arts

                         Lisa Gray                         

Social Studies

                         Elizabeth Mitchell

ESE

                         Theresa Owens

ESE PARAPROFESSIONA:

 

 

7th Grade

TEAM PANTHERS

                    Stephanie Sampson                          

Math

                         Celia Hodge                             

Science

                         Lindy Meeks                                  

Language Arts

                         Jeannie Harry

Social Studies

 

 

7th Grade

TEAM WILD HOGS

                         Phoebe Solek                              

Math

                         Deanna Horton                            

Science

                         Patrice Parker                                 

Language Arts

                         Kathryn Bower                

Social Studies

 

 

8th Grade

TEAM HAWKS

                         Toni Mace                              

Math

                         Allison Brown                              

Science

                         Jean Eckhoff                                        

Language Arts

                        Annette Chauncey               

Social Studies

 

 

8th Grade

TEAM EAGLES

                       Tammy Butts                                      

Math

                       Robyn Bonds                                        

Science

                       Jennifer Campbell                             

Language Arts

                       Brantly Helvenston                               

Social Studies

                       Kevin Lewis

ESE

                       Tiffany Dear

ESE PARAPROFESSIONAL

 

 

8th Grade

TEAM FALCONS

                       Dan Skelly                                  

Math

                       Angel Hicks                                      

Science

                       Mary Check-Cason                                   

Language Arts

                      Jeff Johnson                     

Social Studies

 

 

ELECTIVES

                      Tyler Winburn

AG

                       Melissa Cameron

Art

                       Cheri Copeland

Band

                     January Jernigan

Carpentry

                     Jennifer Byrd        

Computer Technology

                     Melissa Francisco

Computer Technology

                      Tammy Neil

Computer Technology

                     Lorena Urban

Drama/Gifted

                      Andrew Chapman                       

Physical Education

                       Chad Bonds                                         

 Physical Education

                        Nicole Williamson                          

Physical Education

                        Brad Scarborough                                      

Physical Education

                        Alexander Gonzalez                       

 Spanish

 

 

TEAM STURGEONS

                         Rebecca Monroe

                         Robert Phillips

                          Rhonda Morris

                          Amanda Ramirez

                           Barbara Tucker

                           Amanda Williams

 

 

ELA/MIGRANT 

                           Naela Salazar

ELA/MIGRANT

                           Martita Jones

ISS/TARDY HALL

                           Canary Stephens

MEDIA SPECIALIST

                            Nikki Jackson

MEDIA CLERK

                             Erika Leak

COURSE COMPLETION

                              Lynda Owens

COURSE COMPLETION

                              Elizabeth Smith

SPEECH & LANGUAGE

 

 

 

CAFETERIA STAFF

           Katrina Johnson                 Renee Hoch                  Rhonda Tillman                Shirley Philmore          Leslie Kurtz              Cierra Parker                Diane Chavez

HEAD CUSTODIAN

Sandra Fountain

CUSTODIAL STAFF

Melissa Carter

Brenda Johnson

Cynthia Ford

 Lisa Shuller
 

Jacob Fletcher